Benzinle çalışan ilk traktör hangi ülkede üretilmiştir?

Çiftlikler ve tarımsal işletmeler bundan birkaç on yıl öncesine kadar çok daha farklı sistemlerle çalışıyorlardı; geleneksel yöntemlerle. O günde bugünde amaç her zaman daha fazla verim elde etmekti. İlk zaman icatlar arasında benzin yakıtı kullanarak yapılan traktör arama motorlarında gündem oldu. Peki, Benzinle çalışan ilk traktör hangi ülkede üretilmiştir?

Benzinle çalışan ilk traktör hangi ülkede üretilmiştir?

İngiltere’de 1902’de üretilen ve çok ilgi gören benzinli traktöre “zirai motor” deniliyordu. ABD’de Henry Ford, ucuz otomobilleri piyasaya çıkardığı yıllarda benzinli traktör de yapmaya başladı ve o dönemde “traktör” adı kullanıma girdi. Ford’un “Fordson” marka traktörleri 1917’de ABD’de en fazla satılan traktördü. Ford’un traktörleri daha sonra İngiltere ve Rusya’da da üretildi. Kısa süre sonra tüm dünyada, demir tekerlekli buharlı traktörlerin yerini lastik tekerlekleri olan benzin veya mazotla çalışan traktörler aldı.

Ülkemizde traktör üretimi için 1955’te Minneapolis Moline Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. kuruldu. Türkiye’de ilk traktör 1954’te üretildi. İlk milli traktör ise 1963’te geliştirildi, ancak o da ilk milli otomobil Devrim’in kaderini yaşadı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × five =

scroll to top