Türk pamuğuna onay verildi

MAY455, MAY505 ve MAY344 isimlerle 2008 yılında MAY Tohum Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile beraber geliştirdikleri ‘Pamukta Melezleme Islahı ile Çeşit Geliştirme ve Adaptasyon Araştırmaları’ projesi, ABD ve AB ülkelerindeki Islahçı Hakları Koruma başvurusunu tamamladı ve koruma altına alındı.

Bu korumayla beraber ABD ve AB ülkelerine yapılacak tohumluk satış ve lisanslama çalışmalarıyla ilgili MAY Tohum’un izni olmadan başka kurum ve kuruluşlar bu tohum çeşitlerini yasal olarak ticari faaliyete konu etme hakkı olamayacak.

MAY Tohum Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Yormazoğlu

‘’Kısa sürede çok iyi sonuçlar vermeye başladı’’

Konuyla ilgili açıklama yapan MAY Tohum Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Yormazoğlu, “2008 yılında başladığımız pamuk Ar-Ge çalışmalarımız kısa sürede çok iyi sonuçlar vermeye başladı. TAGEM iş birliği ile geliştirdiğimiz pamuk çeşitlerimiz Türkiye pazarındaki başarısının ardından, ABD’de ve AB ülkelerinde de tarla performansı ve lif kalitesiyle beğeni kazandı. 2021 Ocak ayı itibariyle de bu çeşitlerimizin ilgili ülkelerdeki Islahçı Hakkı Başvuruları tamamlandı ve çeşitlerimiz üretim, satış ve lisanslama süreçleri kapsamında koruma altına alındı. Katma değerli tohum ve sınai mülkiyet hakkı kullanımı, yani lisanslama satışları ile ülkemizin ihracat potansiyelini geliştirmeye devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + five =

scroll to top